Podłoże pod domek narzędziowy


Porady

-21 lipca, 2023

Podłoże pod Domek Narzędziowy: Wskazówki i Metody przygotowania

Podłoże pod domek narzędziowy to niezwykle ważny element, o którym nie można zapomnieć. Jeżeli marzysz o własnym domku narzędziowym, który pozwoli Ci uporządkować i przechowywać sprzęty ogrodnicze oraz narzędzia to przeczytaj nasz wpis. Pamiętaj, że zanim postawisz swoje wymarzone miejsce do pracy, kluczowym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W tym wpisie omówimy różne metody przygotowania terenu pod domek narzędziowy, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się trwałą i stabilną konstrukcją. Opiszemy krok po kroku jak przygotować miejsce budowę domku narzędziowego na przykładzie domków ogrodowych Hörmann.

Podłoże pod domek narzędziowy

Wybór Odpowiedniej Lokalizacji pod domek narzędziowy

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej lokalizacji dla Twojego domku narzędziowego. Przemyśl dokładnie, gdzie najlepiej umieścić konstrukcję. Zastanów się, w jakim miejscu na Twojej działce domek będzie najbardziej funkcjonalny i praktyczny. Ważne jest również, aby wybrać miejsce, które nie jest podmokłe i nie zbiera się tam woda opadowa, co mogłoby spowodować szkodliwe działanie na materiały używane do budowy. Optymalną lokalizacją jest niewielkie wniesienie. Jeżeli jest taka możliwość, wybierz na swój domek miejsce z łatwo przepuszczalną, piaszczystą glebą. Dzięki temu unikniesz powstawania kałuż w sąsiedztwie domku.

Przemyśl również wygląd i kolorystykę. Jeżeli korzystasz z oferty domków i stojaków ogrodowych Hörmann, masz ułatwione zadanie: domki z ocynkowanej ogniowo i malowanej proszkowo blachy stalowej są estetyczne i funkcjonalne. Hörmann oferuje szeroki wybór kolorystyki oraz nowoczesną, minimalistyczną formę pozwalającą dopasować domki do każdego typu i każdej wielkości ogrodu.

Na postawienie domku ogrodowego nie musisz obecnie mieć pozwolenia, nie jest też konieczne zgłoszenie budowy. Jeżeli obiekt ma długość do 6,5 m i poniżej 3 m (wszystkie domki Hörmann spełniają ten warunek), możesz go wznieść bezpośrednio przy granicy działki. Dzięki temu możesz postawić domek w jednym z rogów działki. To dogodna lokalizacja: zapewnia łatwy dostęp do narzędzi i pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń w ogrodzie.

Przygotowanie podłoża pod domek narzędziowy

Podłoże z Płyt Betonowych

Jedną z popularnych metod przygotowania podłoża pod domek narzędziowy jest użycie płyt betonowych. Ten sposób jest stosunkowo prosty i szybki do wykonania. Oto kilka kroków, które pomogą Ci przygotować podłoże z płyt betonowych:

  • Wyznacz powierzchnię do utwardzenia: Na początek zaznacz granice podłoża, na którym będzie stał domek narzędziowy. Upewnij się, że wyznaczone miejsce jest odpowiednich wymiarów, aby pomieścić domek oraz mieć dodatkową przestrzeń wokół niego. Domki narzędziowe Hörmann dostępne są w kilku wymiarach zewnętrznych ramy podłogowej: 2345 x 1043 mm (szerokość x głębokość), 2345 x 2345 mm oraz 2993 x 2345 mm. Producent zaleca wykonać fundament lub inne utwardzenie o wymiarach zewnętrznych większych o około 100 mm w każdej strony. Można oczywiście powiększyć jeszcze bardziej utwardzoną powierzchnię aby zapewnić sobie łatwe utrzymanie porządku wokół domku.
  • Usuń darń lub wierzchnią warstwę ziemi: Usuń darń lub warstwę ciemnej ziemi na głębokość około 10 cm. Jeśli zależy Ci na podniesieniu terenu, możesz usypać warstwę żwiru lub żółtego piasku i zagęścić podłoże przy użyciu ubijaka.
  • Wykonaj podsypkę i wyrównaj powierzchnię: Wykonaj podsypkę betonową, która składa się z kilkucentymetrowej warstwy cementu zmieszanego z piaskiem w proporcjach 1:4. Wyrównaj powierzchnię przy użyciu grabi i łaty aluminiowej.
  • Ułóż płyty betonowe: Rozmieść i wypoziomuj płyty betonowe, upewniając się, że są dokładnie ułożone i równo ustawione. Użyj gumowego młotka brukarskiego, łaty i poziomicy, aby osiągnąć równomierne ułożenie płyt.
  • Posyp płyty piaskiem i polej wodą: Posyp płyty betonowe piaskiem, a następnie spryskaj je wodą. Piasek z cementem wypełni szczelnie fugi między płytami, co zwiększy stabilność całej konstrukcji.
  • Zainstaluj ramę domku: Rozłóż aluminiową ramę na betonowych płytach, ustaw kątowniki, zaznacz miejsca do nawiercenia otworów w płytach, użyj dołączonych przez producenta kołków rozporowych, aby przytwierdzić ramę do podłoża
Podłoże pod domek ogrodowy

Podłoże z Wylewki Betonowej

Inną metodą, która zapewni trwałe i stabilne podłoże pod domek narzędziowy, jest wylewka betonowa. Ta opcja wymaga nieco więcej pracy, ale jest równie skuteczna. Oto kroki, które należy wykonać przy użyciu wylewki betonowej:

  • Usuń darń i wyrównaj podłoże: Podobnie jak w przypadku podłoża z płyt betonowych, na początku usuń darń i wyrównaj podłoże.
  • Ustaw i wypoziomuj szalunki: Wykonaj szalunki z desek, które wyznaczą granice wylewki betonowej. Grubość wylewki powinna wynosić co najmniej 10 cm.
  • Przygotuj zaprawę betonową: Przygotuj zaprawę z cementu, żwiru i wody. Możesz także skorzystać z gotowych suchych mieszanek, które ułatwią Ci pracę.
  • Wykładaj zaprawę i wyrównuj: Wykładaj kolejne porcje zaprawy i wyrównuj powierzchnię przy użyciu łaty lub deski. Miejsca mocowania kątowników ramy domku możesz wypełnić zaprawą bez kamieni, co ułatwi wywiercenie otworów pod kołki mocujące.

Wylewka może mieć postać pełnej płyty lub fundamentu ciągłego o wymiarach 25 x 80 cm (zalecenie firmy Hörmann). Jego wykonanie wymaga większej ilości szalunków, lecz pozwala ograniczyć ilość zaprawy betonowej.

Wadą tej metody jest czas wykonania: wylewka musi dojrzewać minimum 2-3 tygodnie, zanim będzie można postawić domek. Jeżeli zależy ci na czasie, to zdecydowanie lepszym rozwiązanie będzie opisana wyżej posadzka z płyt betonowych lub kamiennych.

Ostateczny wybór metody przygotowania podłoża zależy od Twoich preferencji, umiejętności i dostępności materiałów. Zarówno podłoże z płyt betonowych, jak i wylewka betonowa zapewnią solidne i trwałe podłoże, które będzie służyło jako doskonała baza dla Twojego domku narzędziowego.

Warto pamiętać, że odpowiednie przygotowanie podłoża to kluczowy etap w budowie domku narzędziowego. Dzięki temu Twoja konstrukcja będzie stabilna, trwała i odporna na działanie różnych czynników atmosferycznych. Postawienie solidnego fundamentu to inwestycja, która pozwoli Ci cieszyć się swoim nowym domkiem narzędziowym przez wiele lat!

RASTOR • Autoryzowany Partner & Serwis Hörmann

Biuro Handlowe i Serwis
Niedźwiedź 63
32-090 Słomniki/k.Krakowa

Godziny pracy: 8:00 - 17:00 ( pn - pt )
Tel./fax: ( 12 ) 387 27 77
Tel. komórkowy:
602 225 051 | 606 808 300